Agnieszka Holland laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza! Jan Olbrycht Ambasadorem Śląska!

16 LUTEGO 2024

Dziś w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza. Tegoroczną laureatką wyróżnienia została Agnieszka Holland. Honorowym tytułem Ambasador Śląska uhonorowano Jana Olbrychta.

Za nami czwarta edycja Nagrody im. Kazimierza Kutza. W tym roku do Nagrody kapituła nominowała Darię ze Śląska, Krzysztofa Głuchowskiego, Agnieszkę Holland, Aleksandra Nowaka i Joannę Szczepkowską. Tegoroczną laureatką została Agnieszka Holland. Laudację na temat wybitnej reżyserki wygłosił prof. Andrzej Gwóźdź. „Honorujemy tym samym jego Autorkę za humanizację tych, którym odmówiono prawa do człowieczeństwa i godności, za otwarcie przestrzeni do odpowiedzialnej i uniwersalnej debaty o ludzkim losie oraz godność w sytuacji spirali agresji, pogardy i nienawiści” – mówił ze sceny.


W tym roku kapituła zdecydowała także o przyznaniu dodatkowej nagrody regulaminowej – honorowego tytułu Ambasador Śląska. Tegorocznym Ambasadorem został Jan Olbrycht. W swojej laudacji Halina Bieda mówiła: „Dr Jan Olbrycht to wybitny polityk, pracowity parlamentarzysta, orędownik polskiej samorządności. Oddany sprawom Śląska, Polski i zjednoczonej Europy. Wyjątkowa osoba i osobowość. Śląsk jest dumny ze swojego Ambasadora!”.


Gala odbyła się w Teatrze Śląskim w Katowicach dokładnie w dniu 95. urodzin Kazimierza Kutza. Nagrodę stanowi odlana z brązu statuetka autorstwa Ksawerego Kaliskiego wykonana na podstawie projektu Erwina Sówki oraz 50 000 zł. Honorowemu tytułowi Ambasadora Śląska towarzyszy pamiątkowe odznaczenie. Organizatorami Nagrody są Miasto Katowice, Teatr Śląski i Uniwersytet Śląski.