Anna Dymna laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza 2021!

16 lutego 2022

Aktorka, działaczka społeczna i założycielka Fundacji „Mimo wszystko” – Anna Dymna została laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w 92. rocznicę urodzin patrona nagrody – 16 lutego 2021 roku. Wyniki poznaliśmy podczas gali zorganizowanej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

W swojej laudacji prof. Ryszard Koziołek mówił m.in.: „Niewidzialnym członkiem naszej kapituły jest Czas, w którym żyjemy i który określa nasze oczekiwania wobec sztuki. Wyglądamy stamtąd mądrości, której nie dają nam informacja i wiedza, ponieważ treścią tej mądrości jest odpowiedź na pytanie: jak mamy dziś dobrze żyć? Nasza współczesność naznaczona jest epidemią i protestami kobiet. Zatem Czas, ów niewidzialny juror, wskazał równocześnie na Artystkę i na Kobietę, która trosce o słabych i chorych poświęciła się w równym stopniu, co swojej sztuce”.

W laudacji rektor Uniwersytetu Śląskiego zacytował także samego Kazimierza Kutza, który tak wypowiedział się o Annie Dymnej: „Oświadczam Ci, że istnieje wędrówka dusz. Z uwagi na Twój

szczególny charakter – zbełtany dobrocią i przyzwoitością –

powiedziałbym coraz bardziej apostolski, skłania mnie do przypuszczenia prawie pewnego, że jesteś wcieleniem jednego z apostołów; prawdopodobnie Pawła. Ale ponieważ masz płeć sobie właściwą, stajesz się na naszych oczach świętą. Będziesz pierwszą aktorką, która osiągnie ten społeczny awans w tej bezbożnej branży.

[…] Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci wyrastania skrzydeł z najlepszego ptasiego puchu. Najlepiej łabędziego. Jesteś aniołem III Rzeczpospolitej! Tarzam się w Twoim anielskim łonie i całuję w najprzyzwoitsze miejsce – jak mawia poeta – bożego gaika.

Z bezkompromisową szczerością – Twój Kazimierz Kutz”.

Najserdeczniej gratulujemy!