13 lutego 2023
Wypowiedź Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice
Idea nagrody wyrosła z przekonania o fenomenie Kazimierza Kutza, który był artystą, politykiem, społecznikiem, którego prestiż przekraczał granicę Śląska i Polski, dlatego nagroda jego imienia wykracza swą intencją poza miejsce urodzenia Kazimierza Kutza i honoruje osoby, których talent i charyzma mogą współgrać z jego dokonaniami. Choć oczywiście niezmiernie cieszę się, że nagroda przyznawana jest w Katowicach, rodzinnym mieście reżysera, które wywarło tak istotny wpływ na jego twórczość. Nagroda to uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Wypowiedź Roberta Talarczyka, przewodniczącego Kapituły, dyrektora Teatru Śląskiego
Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza, którą organizujemy corocznie 16 lutego, dokładnie w dniu urodzin reżysera, to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w naszym teatrze, ale też w mieście i w całym województwie. Biorąc jednak pod uwagę nazwiska nominowanych, które przewinęły się przez trzy edycje nagrody, nie mamy wątpliwości, że Nagroda Kutza rezonuje na całą Polskę – wszak działalność Kazimierza Kutza, choć do końca skupiona i skoncentrowana na Śląsku, także wykraczała znacznie poza szeroko rozumianą lokalność.
W tym roku będziemy wręczać Nagrodę Kutza już po raz trzeci. Ani w tym roku, ani w poprzednich latach, Kapituła nie miała łatwego zadania – za każdym razem pojawiały się nazwiska kilkunastu osobistości, z których tak naprawdę każdy zasługiwał co najmniej na nominację. Obrady są dość burzliwe – Kapituła spotyka się kilkukrotnie, by wybrać pięcioro nominowanych i by ostatecznie wybrać laureata. Ostateczny wybór często jest nieoczywisty, a dyskusje i głosowania trwają dosłownie do ostatniej chwili.
Podobnie było i w tym roku. Pod koniec grudnia Kapituła nominowała pięcioro znakomitych artystów: rysowniczkę Martę Frej, reżyserkę Maję Kleczewską, aktorkę Maję Ostaszewską, architekta Roberta Koniecznego oraz malarza i pisarza Henryka Wańka. Co łączy tegorocznych nominowanych? Odwaga i nieoczywistość, niezwykły talent i umiłowanie wolności, czujność i szybkość reakcji, charyzma i humanizm. To spośród nich dokonaliśmy ostatecznego wyboru laureata Nagrody im. Kazimierza Kutza.
Nazwisko laureata do samego końca trzymamy w tajemnicy, mogę jednak zdradzić, że w tym roku Kapituła po raz drugi zdecydowała także o przyznaniu honorowego tytułu „Ambasador Śląska”. To dodatkowa nagroda regulaminowa, którą Kapituła może uhonorować osobę, która ma szczególne zasługi dla regionu górnośląskiego. Oczywiście nie zdradzę, kto w tym roku został wskazany przez Kapitułę, mogę jednak potwierdzić, że w tym roku to wyróżnienie zostanie przyznane.
Przed nami wieczór pełen emocji i wzruszeń. Kazimierz Kutz często spędzał swoje urodziny właśnie na naszej scenie – opowiadał anegdoty, odpowiadał na pytania, podpisywał książki, przyjmował prezenty. Teraz dzięki Nagrodzie Kutza czujemy jego milczącą obecność i jesteśmy przekonani, że tego dnia znów jest z nami, na tej samej scenie. 16 lutego 2023 roku, w dniu jego 94. urodzin, dowiemy się, kto został laureatem trzeciej edycji Nagrody jego imienia.
Wypowiedź prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Dzięki Nagrodzie im. Kazimierza Kutza Kapituła co roku przemierza terytoria polskiej kultury współczesnej w poszukiwaniu artysty, który niesie, najczęściej nieuświadamiane, dziedzictwo Patrona Nagrody. Szukamy wybitnego artysty, którego osoba lub dzieło, lub pospołu sprawiają, że jako społeczeństwo żyjemy ze sobą mądrzej, bardziej świadomie, skłonni do myślenia o dobru wspólnym, a nie tylko osobistym, rodzinnym czy plemiennym. Nie mają znaczenia dyscypliny i gatunki sztuk; sam Kazimierz Kutz uprawiał ich wiele. Tegoroczna lista znakomitych nazwisk dowodzi społecznego zaangażowania polskiej kultury oraz potwierdza wyjątkowość tej nagrody pośród wszystkich wyróżnień, jakimi honorujemy naszych artystów.