Szczepan Twardoch laureatem Nagrody im. Kazimierza Kutza 2022!

16 lutego 2022

W tym roku decyzją Kapituły laureatem Nagrody Kutza 2022 został Szczepan Twardoch, prozaik, eseista, pisarz, autor bestsellerowych powieści przenoszonych także na ekrany i na teatralne deski. 

 

Jak w laudacji podkreślał prof. Andrzej Gwóźdź, »Nie chodzi wszak o to, ile Kutza jest w Twardochu – na pewno tyle, ile potrzeba, aby dziadka i wnuka przypisać do tej samej symbolicznej wspólnoty Ślązaków, która próbuje przywrócić im godność i dlatego mówi się o nich, że „coś im się pomieszało, i sami nie wiedzą, kim naprawdę są”. A to dlatego, że głośno i odważnie wyrażają swój sprzeciw wobec wszystkiego, co ich, zwłaszcza jako Ślązaków, boli, niezależnie od tego, jaką barwą się mieni i skąd pochodzi. (…) Potrzeba odratowywania duchowości Śląska pozostaje bowiem ciągle aktualna i rozumieją to ci, którzy chcą słuchać zarówno Kutza, jak i Twardocha. 

Któż bowiem odważniej niż Twardoch dziś – tak jak Kutz wczoraj – bierze się za bary ze śląską tożsamością, kto dosadniej i z większym uporem, ale bez gwarancji efektu, tłumaczy nam, że trzeba zająć się sobą, bez oglądania się na to, co myślą o nas inni: „Przestańmy się prosić o uznanie przez innych, uznajmy się sami. Zróbmy się sami”«. 

 

Szczepan Twardoch był nominowany do Nagrody obok fotografki Joanny Helander, architekta Tomasza Koniora, reżysera Wojciecha Smarzowskiego i pisarza Zbigniewa Rokity.

 

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!